slide-1

GÜVERCİNLİK KÖYÜ

 

Güvercinlik Köyü Şebinkarahisar’ın güneybatısında kurulmuş modern yapılı, elektriği, suyu, telefonu, camisi, okulu ve villa tipi evleri bulunan şirin bir köydür. Oynağın kırığı, Pelitlik önemli tepeleridir.

Kökücün dere ile Bahçecük deresi meşhur dereleridir. Bağ ve bahçe sulamasında, sulu tarım yapılmasında önemli rol oynamaktadır. Başta Aşağı Pınar olmak üzere 12-13 çeşmesi var. Daha önce Kelkit ırmağının ortasında 5-6 karaağaç arasında bulunan ADA DEDE TÜRBESİ köyün üst tarafındaki çeşmenin yanına nakledilmiş ve aynı mekana bir de mescit yapılarak manevi bütünlük sağlanmıştır. Ayrıca Secde kavak da önemini günümüze kadar taşıyan ziyaret yerlerindendir. Kelkit ırmağının azgın suları kıyıları söküp, yıkıp, silip, süpürüp toprakları Karadeniz’e götürmesine rağmen ADA DEDE HAZRETLERİ TÜRBESİ hiç etkilenmemiş, türbe etrafındaki 5-6 karaağaç yerinden bile kıpırdamamış, hatta ırmağın 7 sene türbenin sağından 7 sene solundan aktığı tespit edilmiştir. Sadece Kavak için ise nemli gün ve gecelerde Allah’a secde ettiği söylenmektedir.

IMG_5272

YENİLENEN KÖY CAMİMİZ.

 

 

Köyün bitki örtüsünü pelit, ceviz, dut, badem, kayısı, şeftali, kiraz, kuşburnu, aluç, armut, ahlat, kavak, söğüt, fındık, elma, gül eriği, üzüm eriği, vişne ve üzüm gibi meyveli ve meyvesiz ağaçlar teşkil etmektedir. Köy halkı tarım, hayvancılık ve ticaret yapmaktadır.Köyün enbüyük sorunu yoldur köy yetkilileri yıllardır yol sorununu çözmeye çalışmaktadır.

 

harita1

HARİTA ÜZERİNDE KONUM

 

MAHALLEMİZ : TEPELCE KÖYÜ MAHALLESİ

10584098_787797421271083_1877578185848054477_n

TEPELCE KÖYÜ MAHALLESİ

Köyümüzün 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çevresine göre oldukça yüksek bir konumda bulunmaktadır. Suşehri İlçesi Üzümlü Köyü ile komşudur. Suşehri istikametinden gelindiğinde Güvercinlik Köyünden önce, Şebinkarahisar istikametinden gelindiğinde Güvercinlik Köyünden sonradır.

Mahallemizde mevcut konutların yanında  yeni konutlar yapılmıştır ve gelişmektedir.

Ulaşım
Köyümüze ulaşım ve mesafe bilgileri şu şekildedir :
Şebinkarahisar İlçesine : 54 KM
Giresun İline : 170 KM
Suşehri İlçesine : 26 KM

Coğrafya

Giresun iline 172 km, Şebinkarahisar ilçesine 54 km uzaklıktadır. Güvercinlik Köyü Şebinkarahisar’ın güneybatısında kurulmuş modern yapılı, elektriği, suyu, telefonu, camisi, okulu ve villa tipi evleri bulunan şirin bir köydür. Oynağın kırığı, Pelitlik önemli tepeleridir. Kökücün dere ile Bahçecük deresi meşhur dereleridir. Bağ ve bahçe sulamasında, sulu tarım yapılmasında önemli rol oynamaktadır. Başta Aşağı Pınar olmak üzere 12-13 çeşmesi var.

harita2

GOOGLE MAPS İLE ARAZİ ŞEKLİ

 

 

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.AZ DA OLSA KILIÇ KAYA BARAJININ KIŞLARI SICAKLIĞI ILIMANLAŞTIRICI ETKİSİ DE GÖRÜNÜR.Köyün bitki örtüsünü pelit, ceviz, dut, badem, kayısı, şeftali, kiraz, kuşburnu, aluç, armut, ahlat, kavak, söğüt, fındık, elma, gül eriği, üzüm eriği, vişne ve üzüm gibi meyveli ve meyvesiz ağaçlar teşkil etmektedir.

giresunharita

 

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.AZ MİKTARDA OLSADA BALIKÇILIKLADA UĞRANŞILIR

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

>2019 Muhittin BAYRAM

> 2004 -2009 -2014  – 2019 Metin Bayram
> 1999 – CEMİL ŞEKER
> 1994 – CEMİL ŞEKER
> 1989 – Tuncay Güllü
> 1984 –

 

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi son yıllarda yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabittelefon vardır.Köyde devlet desteği ile yapılmış olan köy lokal,toplantı salono,yemekhane, ve ayrıca da morg bulunmaktadır